FloorpanLogo

Bir Odaya Ortalama Ne Kadar Parke Gider?

Bir Odaya Ortalama Ne Kadar Parke Gider?
Bir Odaya Ortalama Ne Kadar Parke Gider?

Yaşam alanlarını parke şıklığı ile buluşturmak isterseniz ilk olarak aklınıza takılacak olan soru bir odaya ortalama ne kadar parke gider olacaktır. Elbette bu sorunun yanıtı odanın büyüklüğüne bağlı olarak değişiyor. Ancak basit bir örnekle konuyu özetleyerek, hesaplama işlemini odanızın büyüklüğüne göre kolaylıkla yapmanızı sağlayabiliriz. Size ilettiğimiz örnekten yola çıkarak odanız için ihtiyacınız olan parke sayısını kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

Kısa kenarı 4 metre ve uzun olan kenarı da 5 metre olan bir oda olduğunu varsayalım. Bu ölçülere göre oda 20 metrekaredir. 20 metrekare olan bir odaya ortalama ne kadar parke gider sorusunun yanıtı 21 ila 22 metrekaredir. Ayrıca laminat parkelerin döşenmesinde kenarlarda 15 mm’lik bir boşluk bırakılması gerektiğini unutmamak lazım. Bununla birlikte kenarlarda düzgün bir görünüm elde etmek için parkelerin bazılarının kesilmesi de gerekecek.

Laminat Parke İhtiyacını Hesaplarken Dikkat!

Özellikle girintili ve çıkıntılı olan yerler için daha fazla sayıda parkenin kullanılması gerekebiliyor. Zira odanın büyüklüğüne bağlı olarak daha fazla sayıda parkenin temin edilmesi de bundan kaynaklanıyor. Örneğin 30 metrekarelik bir alana parke döşenecekse, bu alan için yaklaşık olarak % 3 düzeyinde bir fire hesaplaması yapılması ve dolayısıyla 31 metrekarelik laminat parke temin edilmelidir.

Montaj firesini ve duvarlarda çok fazla düz olmayan alan bulunuyorsa daha fazla parke ihtiyacı olacağını da dikkate alarak bir hesaplama işlemi yapmanız gerekiyor. Laminat parke çeşitlerini online sipariş sitemizden de inceleyebilirsiniz. Renk ve desen seçeneklerine göz atarak nasıl bir parke istediğinizi netleştirebilirsiniz. Sizlere sitemizde en kaliteli markaların en yeni ürün serilerini inceleme şansını sunuyoruz. Hemen şimdi bu şık desenleri ve renkleri gözden geçirmeye başlayın.