FloorpanLogo

Dekorasyonunuz İçin Parke Nasıl Olmalı?

Dekorasyonunuz İçin Parke Nasıl Olmalı?
Dekorasyonunuz İçin Parke Nasıl Olmalı?

Dekorasyon çalışmaların dan önemli unsurun seçilen objeler olduğu düşünülür. Oysa dekorasyonda en önemli unsur zemin ve duvarlardır. Bu iki unsurun uyguladığınız dekorasyon stilinde en önemli etkenler olduğunu asla unutmamanız gerekiyor. Peki, dekorasyonunuz için parke nasıl olmalı ne nelere göre seçim yapılmalı? Hangi dekorasyon stiline hangi modeller daha uygun?

Öncelikle dekore edeceğiniz mekanın küçük olup olmadığı önemli bir unsur. Dar alanlarda desenleri yoğun olan parkelerden uzak durmalı ve daha sade modelleri seçmelisiniz. Geniş alanlarda ise aksine desen görünümü yoğun olarak parkeler çok daha ideal olabilir. Küçük mekanlar için koyu renklerin de ideal olmadığını belirtebiliriz. Çünkü koyu tonlar alanı daha dar gösterebilir. Geniş alanlar için renk seçimi çok daha özgür bir şekilde yapılabiliyor.

Hangi Dekorasyona Hangi Parke Uygun?

Dikkate alınması gereken bir diğer unsur da dekorasyon stili! Son dönemin popüler stili olan minimal dekorasyon için orta koyulukta olan tonlar ve deseni az olan modeller tercih edildiğinde ortaya çok daha etkileyici bir görünüm çıkabiliyor. Country stilinde ise biraz daha geçmişe dönüş olduğundan daha nostaljik desenlere yoğunlaşmak daha ideal bir seçim olacaktır.

Bu arada modern stilde hazırlanan dekorasyonlar için de mobilyalar ile uyumlu bir renk seçimi daha uygun olur. Ancak uyumdan kastımız birbirine yakın tonlar değil. Aksine kontrast bir uyum yakalanmalı! Örneğin mobilyalarınız beyaz ise bu durumda koyu tonda parkeleri seçmelisiniz. Mobilyalarınız kahve ya da venge gibi tonlardaysa seçiminizi açık renkte parkelerden yana yapmanızda fayda var.

Parlak ya da mat görünümlü olan parkeler dekorasyona çok fazla etki etmiyor. Dilediğiniz tercihi yapabilirsiniz. Bu arada sitemizde her türlü dekorasyon stiline anında uyum sağlayabilecek parke modellerini kolayca bulabilirsiniz.