FloorpanLogo

Laminat Döşemenin Püf Noktaları

Laminat Döşemenin Püf Noktaları
Laminat Döşemenin Püf Noktaları

Ev ve işyerlerinin bütünlüğünü sağlayan laminat parkeleri döşerken bazı özel detaylara dikkat edilmesi gerekmektedir. Peki laminat döşemenin püf noktaları nelerdir ve nelere dikkat etmek gereklidir?

Parke döşemesi yapılacağı zaman ilk önce parke türüne karar vermelisiniz. Renk ve model seçeneğini belirledikten sonra diğer adımlara geçiş yapabilirsiniz. Renk seçimini yapacağınız zaman dekorasyon stilinizde yer alan renkler ile uyumlu olabilecek renklere yönelmelisiniz. Seçtiğiniz parkenin rengi duvar renginiz ve kullandığınız eşyalar ile uyumlu olmalıdır.

Mekan Ölçüleri ve Zemin Temizliği

Laminat parke döşenecek olan zeminin ölçüsü önceden alınmalıdır. Yanlış ölçü alındığı zaman parkeleriniz evinizin veya işyerlerinizin genel görüntüsünü bozabilir. Parke çeşidi ve modelini seçerken her zaman size kullanım pratikliği sağlayabilecek parkelere yönelmelisiniz. İşlevsel özelliklere sahip, dayanıklı ve kolay temizlenebilen parkeleri uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz.

Parke döşenecek zemin seviyesinde her bir nokta aynı olmalıdır. Çukur ve engebeler düzeltilmelidir. Laminat parke döşemeden önce zeminin tadilattan geçmesi parkelerin daha estetik gözükmesini sağlar. Zemini düzeltmeden parke döşediğiniz zaman parkeleriniz de zarar görebilirsiniz.

Laminat parkeleri döşemeden önce ambalajından çıkartıp minimum 48 saat bekletmelisiniz. Böylelikle parkenin hava almasını sağlayabilir, evin ısısına ve nemine karşı uyumlu hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Döşeme işlemini tamamladıktan sonra parkelerin üzerine ince tabaka kuru talaş serin ve tutkalın nemini almasını sağlayın. Parke bu sayede zemine de daha iyi yapışacaktır.