FloorpanLogo

Parke Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Parke Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?
Parke Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Gelişen teknoloji sayesinde artık çok farklı tekniklerle de üretilmeye başlanan laminat parkelerin ıslak zeminler de dahil olmak üzere her zeminde kullanım şansı sunduğunu söyleyebiliriz. Sistre ya da cilalama gibi çeşitli bakım işlemlerine gerek bırakmaması ve kolay montaj özelliği de bu ürünlerin daha fazla tercih edilmesini beraberinde getiriyor. Ancak parke alırken nelere dikkat etmek gerekiyor sorusunun yanıtı da bilinmeli!

Çünkü bir bütçe gerektiren bu kaplamada bazı detayların gözden kaçırılması büyük sıkıntılara sebebiyet verebiliyor. Dolayısıyla seçim yaparken pek çok farklı unsura mutlaka dikkat etmek gerekiyor. Bunların ilki de kalitedir. Her daim kalite düzeyi yüksek markaların ürünlerine yönelmenizi öneririz.

Laminat Parkede Kalite Çok Önemli!

Kalitesiz ürünlerin getirebileceği olası sıkıntılar soyulma, ses çıkarma, kabarma olabilir. Ayrıca kalınlık seçiminizi de dikkatli yapmalısınız. Evler için ideal olan 8 mm iken trafiğin fazla olduğu mekanlarda 10 mm kalınlık seçimi yapılmasında fayda var. Evlerde 21 ila 23. Sınıf modeller seçilirken işyerlerinde 31. Sınıf parkelerin tercih edilmesi gerekiyor.

Ayrıca seçtiğiniz parkenin ISO 9002 belgesine sahip olmasına da özen gösterin. Parkelerin kutusu açılmadan oda sıcaklığında bir süre bekletilmesi gerekiyor. Üretici firmanın verdiği garanti süresi ancak bu durumda geçerlidir. Bu bilgiyi unutmamalı ve parkelerin bekletilmeden monte edilmesini önlemelisiniz. Döşeme yapacak firmadan ek garanti de isteyebilirsiniz.

Koyu renklerin mekanı daha küçük gösterebileceğini unutmayın. Aslında koyu tonlar daha asil bir duruş sergiler ancak küçük mekanlar için açık renk tonlarının çok daha ideal olduğu da bir gerçek! Renk seçiminizi yaparken mobilyalarınızı da gözden geçirin. Koyu mobilya ve koyu renk bir arada kasvetli bir ortama dönüşebilir. Kullanırken de üzerine su dökülmesini önlemeniz gerekir. Aksi halde bağlantı yerlerinde kabarma olabilir.